Łupież

Łupież jest popularną chorobą skóry głowy, która jest bardzo ciężka do wyleczenia. Lubi się on namnażać i powracać. Łupież pojawia się niezależnie od wieku i płci, a jego objawy powodują duży dyskomfort i spadek samooceny. Nieleczony może powodować nie tylko pogarszający się stan skóry głowy i włosów, ale również łysienie. Aby skutecznie wyleczyć łupież, najlepiej skontaktować się z trychologiem, który już po samym wywiadzie oceni, jaki to jest rodzaj łupieżu i wprowadzi odpowiednie leczenie.

Łupież to bardzo nieestetyczne zmiany skórne, które wywołane są w wyniku nadmiernego rozmnażania się drożdżaków. W zależności od rodzaju łupieżu może on objawiać się nieestetycznymi tłustymi plamkami na skórze głowy lub suchym pyłem. Objawy te są widoczne na pierwszy rzut oka i mogą powodować ogromny dyskomfort i zaburzone poczucie własnej wartości.

Rodzaje łupieżu

Jak zostało wcześniej wspomniane, łupież może objawiać się na kilka sposobów:

Łupież suchy – objawia się widocznym proszkiem na skórze głowy. W zależności od intensywności może on osypywać się na ramiona, a w jego najgorszym stadium powodować przylegające do skóry głowy skorupy. Ten rodzaj łupieżu wywołany jest bardzo często przesuszonym skalpem.

Łupież tłusty – w wyniku nadmiernego łojotoku skóra głowy zaczyna produkować nieestetyczne tłuste plamki o żółtawym odcieniu. Objawami tego rodzaju łupieżu jest nadmierne swędzenie głowy oraz przetłuszczaniem włosów.

Łupież pstry – najczęściej pojawia się na tułowiu i objawia się poprzez powstawanie plamek o nieregularnym kształcie. Taki łupież może powodować stałe odbarwienia na skórze.

Łupież różowy Gilberta – objawia się różowymi plamami na ciele.

Przyczyny

Główną przyczyną powstania łupieżu jest rozrost drobnoustrojów, które naturalnie występują na skórze głowy. Rozrost tego drożdżaka wywołany jest sprzyjającym warunkami takimi jak podrażnienie skóry głowy złymi preparatami myjącymi, stresem, złą dietą, rzadkim myciem włosów, niedokładnym spłukiwaniem preparatów oraz nadmiernym przesuszaniem skóry głowy (np.bardzo gorącym powietrzem z suszarki).

Objawy

Łupież to bardzo charakterystyczna choroba skóry głowy, którą ciężko pomylić z innymi dolegliwościami. Najczęściej objawia się ona poprzez nadmiar białego pyłu na skórze głowy lub tłustymi plamami. A w najgorszym wypadku – powstaniem widocznych strupów oraz wypadaniem włosów.

Badanie

Profesjonalny trycholog z kliniki SMP Center w Gdańsku już po samym wywiadzie jest w stanie określić rodzaj łupieżu i jego przyczynę. W gabinetach trychologicznych wykonuje się również dwa rodzaje badań, które mają potwierdzić problem i wskazać na stopień zaawansowania choroby oraz jej przyczynę. Do badań tych zalicza się trichoskopia oraz trichogram.

Trichoskopia

Jest to badanie polegające na obejrzeniu skóry głowy w bardzo dużym przybliżeniu. Takie badania pozwala dokładnie określić zaawansowanie choroby, przyczynę oraz wprowadzić odpowiednie leczenie. Za pomocą trichoskopii w dokładnym sposób można zbadać to, w którym miejscu jest największe ognisko problemu oraz to, jak zachowuje się podrażniona skóra głowy.

Trichogram

Badanie to polega na uzyskaniu włosa z cebulką. Następnie w laboratorium bada się włos pod kątem ustalenia zaawansowania jego uszkodzenia oraz ustalenia fazy wzrostu.

Leczenie

W internecie można przeczytać wiele sposobów na domowe leczenie łupieżu. Takie działania niestety nigdy nie będą odpowiednio skuteczne. Co więcej, zbyt częste podrażnienie skóry głowy nieodpowiednimi preparatami, może wywołać zaognienie się problemu. Warto jednak pamiętać, że redukcja stresu, zdrowa dieta oraz odpowiednia higiena mogą skutecznie przyśpieszyć działanie wprowadzonego przez trychologa leczenia.

W trakcie konsultacji trychologicznej w klinice skóry głowy SMP w Gdańsku specjalista jest w stanie dobrać najodpowiedniejsze leczenie. Do najskuteczniejszych zabiegów zalicza się mezoterapię igłową, dermapen, dr CYJ hair filler, infuzję tlenową lub aquapure. Zabiegi te mogą zostać wykonane wyłącznie przez doświadczoną osobę, a rezultaty zabiegu są widoczne już po kilku dniach oraz zapewniają zdrową skórę głowy, a tym samym piękny wygląd włosów.

W trosce o własne zdrowie i samopoczucie warto udać się do trychologa. Odpowiednia diagnoza i prawidłowe leczenie są w stanie pokonać w szybkim czasie problem łupieżu. Dzięki odpowiedniemu leczeniu znowu będzie można się cieszyć zdrowym i pięknym wyglądem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here