Gwint wewnętrzny możemy wykonać w kilka sposobów. Jednym z najczęściej stosowanych w przemyśle jest gwintowanie za pomocą specjalnych narzędzi nazywanych gwintownikami. Są to wieloostrzowe narzędzia pozwalające na wytworzenie gwintu w sposób maszynowy lub ręczny.
Jakim narzędziem wykonać gwint wewnętrzny?
Duża liczba ostrzy skrawających powoduje występowanie znacznych sił skręcających działających na narzędzie. Gwinty wykonywane są dokładnie w jednej z trzech klas dokładności. Uzyskać można więc najczęściej pola tolerancji między 4H, a 6G.
Jak zbudowany jest gwintownik?
Gwintowniki maszynowe ( https://artykulytechniczne.pl/gwintowniki-maszynowe.html ) to narzędzia o smukłej i walcowatej budowie. Podzielony on jest na kilka składowych części. Pierwsza z nich od czoła nazywana jest częścią skrawającą. Jest ona pochylona pod niewielkim katem ( od 3° do 20° ) , aby ułatwić wprowadzenie do otworu. Odpowiada ona również za początek skrawania. Dalej znajduje się część prowadząca, o długości kilka razy większej niż część skrawająca. Jest ona zbieżna lekko ku tylnej części dzięki czemu występuje mniejsze tarcie oraz siły podczas obróbki. Ułatwia to też proces gwintowania, bowiem narzędzie nie będzie miało tendencji do zakleszczania się w otworze. W ostatniej części znajduje się część chwytowa odpowiadająca za pewne mocowanie narzędzia w maszynie oraz małe bicie promieniowe. Warto zaznaczyć, że przekrój przez część skrawającą oraz prowadzącą przypomina skręcony krzyż. Na powierzchni bowiem występują rowki, które odprowadzają wiór z procesu skrawania. Budowa gwintownika pozwala również na dostarczenie chłodziwa do wnętrza gwintowanego materiału. Specjalne otworki transportujące środek chłodniczy wykonane są zazwyczaj w osi gwintownika lub w jego rowkach.
Gwintowniki ręczne ( sklep online ) są nieco bardziej skomplikowane, ponieważ w ręcznym sposobie wytwarzania gwintów występują znacznie większe siły. Z tego powodu do ręcznego procesu gwintowania stosuje się komplet gwintowników składających się z 2 lub 3 narzędzi. Każde z ich opisane jest numerem według kolejności w jakiej powinno być użyte. Pierwszy gwintownik zazwyczaj posiada największą zbieżność w części skrawającej i prowadzącej, a kolejne używane do wykańczania gwintów są prawie w całości walcowe.
Jakie materiały stosowane są do produkcji gwintowników?
Podstawowym materiałem z którego wykonuje się gwintowniki jest stal szybkotnąca (HSS), najczęściej z dodatkiem kobaltu. W tym przypadku możemy gwintować otwory w materiałach do twardości 52 HRC. W szczególnych przypadkach można zastosować węgliki spiekane VHM , które pozwalają na obrabianie materiałów o twardości do 62 HRC.
Rodzaje gwintowników jakie są stosowane obecnie w przemyśle
Wśród gwintowników maszynowych możemy wyróżnić gwintowniki maszynowe wysokowydajne. Dzielą się one na narzędzia przeznaczone do gwintowania otworów przelotowych oraz nieprzelotowych. Jeżeli chcemy więc wykonać otwór przelotowy to możemy użyć gwintownika, który posiada nakrój prosty B. Posiada on specjalne nacięcia z przodu narzędzia, które łamią wiór i przepychają do przodu.
Gwintowniki, które posiadają nakrój prosty C są w stanie wykonać otwory nieprzelotowe. Posiadają one rowki skrętne, którymi wióry transportowane są do góry i na zewnątrz obrabianej części.
Gwintowniki maszynowe metryczne posiadają geometrię ostrza wyrażoną w jednostkach metrycznych czyli w milimetrach. Wykonane są one ze stali szybkotnącej o zwiększonej zawartości kobaltu. Narzędzia są często pokryte powłoką PVD, która chroni gwintownik przed narostami oraz zalepieniem ostrzy. Można nimi wykonywać gwinty metryczne oraz metryczne drobnozwojne. Kąt zarysu takich gwintowników wynosi 60 ° i można nimi obrabiać gwinty do wielkości M52. Chwyt takiego narzędzia wykonany jest zgodnie z normami DIN 376 lub DIN 371.
Gwintowniki maszynowe calowe G posiadają geometrię pozwalającą na wykonywanie gwintów rurowych nieprzelotowych według DIN5156. Wykonane są ze stali szybkotnącej z dodatkiem kobaltu.
Gwintowniki maszynowe zunifikowane UNC oraz UNF stosowane do nacinania gwintów amerykańskich. Wykonane są ze stali HSS, a ich kąt zarysu wynosi 60 °.