Narzędzia do obróbki drewna - sprawdź, które z nich są najlepsze

Narzędzia do obróbki drewna przydają się zarówno na użytek prywatny jak i do pracy, dlatego warto wiedzieć, które z nich stanowią niezbędne wyposażenie przy tego typu zadaniach.

Dzięki temu obróbka drewna stanie się nie tylko prostsza, ale też efekt końcowy będzie odpowiadał początkowym założeniom. W przypadku byle jakich narzędzi konieczne byłoby natomiast poświęcenie na podobne czynności większej ilości czasu, a i tak trudno byłoby uzyskać zbliżony efekt.

Wyrzynarka do pracy wykończeniowych

Jednym z podstawowych narzędzi do jakiejkolwiek obróbki drewna jest wyrzynarka. Narzędzie to przydaje się nie tylko do docinania drewna według odrysowanych linii, ale też pozwoli wyciąć nawet najbardziej wyszukane wzory. Dzięki temu będziesz mógł stworzyć oryginalne dekoracje, które zachwycą klientów – w przypadku prac wykonywanych z myślą o sprzedaży – oraz domowników. Wybierając wyrzynarkę musisz jednak pamiętać o kilku istotnych parametrach, aby spełniła wszystkie twoje oczekiwania. Ważne są między innymi liczba skoków na minutę oraz głębokość cięcia, z jaką dana wyrzynarka do drewna może pracować. Chociaż zasada działania wyrzynarki jest bardzo prosta (zasilany prądem elektrycznym silnik porusza brzeszczotem do przodu oraz w osi pionowej), to trudno sobie wyobrazić równie wszechstronne i przydatne narzędzie, szczególnie jeżeli znajdzie się w rękach dobrego majsterkowicza.

Na tle pozostałych narzędzi przeznaczonych do profesjonalnej lub amatorskiej obróbki drewna wyrzynarka do pracy wykończeniowej wyróżnia się także tym, że nawet osobom bez większego doświadczenia pozwoli uzyskać ładnie zaokrąglone kształty. Chociaż zdecydowana większość osób sięga po wyrzynarkę wtedy, gdy konieczne jest przycięcie lub obrobienie drewna, to równie dobrze można ją stosować do wielu rodzajów tworzyw sztucznych. Niezależnie więc od tego czy chcesz urządzić domowy warsztat, planujesz samodzielnie zbudować meble do mieszkania, stworzyć oryginalne zabawki dla dzieci wykonane z drewna lub potrzebujesz tego narzędzia do pracy, z pewnością docenisz możliwości jakie daje odpowiednio dobrany sprzęt. Ważne jest, abyś kupił coś, co sprawdzi się nawet po dłuższym okresie użytkowania. Niskiej jakości wyrzynarki potrafią przestać działać w najmniej oczekiwanym momencie, co bywa bardzo irytujące. Stawiając natomiast na sprzęt marki Erbauer można uniknąć takich problemów, a jednocześnie dzięki przystępnym cenom nie trzeba się martwić wysokimi kosztami związanymi z zakupem narzędzi.

Szlifierka oscylacyjna do wygładzania drewna

Kolejnym narzędziem, na którego zakup powinni zdecydować się majsterkowicze, jest szlifierka oscylacyjna. Pozwala ona zaoszczędzić wiele czasu podczas obróbki płaskich nawierzchni. Nowoczesne szlifierki są całkowicie bezpieczne i pozwalają szybko uzyskać odpowiednią gładkość podczas obróbki drewna. Specjalnie dobrane drgania są na tyle spokojne, że bez większego problemu można idealnie poprowadzić szlifierkę zgodnie z projektem, a jednocześnie odpowiednio wysoka częstotliwość przekłada się na to, że efekty pracy widoczne są praktycznie od razu. Ciekawą propozycją dla osób, które szukają narzędzia na lata jest szlifierka oscylacyjna marki Erbauer, która słynie ze swojej wysokiej trwałości. Poradzi sobie nawet z prostopadłymi narożnikami, a wygładzanie drewna przy użyciu tego narzędzia to prawdziwa przyjemność.

Strugi do prac stolarskich

W przypadku materiałów drewnianych o większej powierzchni konieczne może być zastosowanie strugi. Narzędzia te wyposażone są w specjalne ostrza, które łatwo usuwają wierzchnią warstwę drewna. Świetnie nadają się również do wyrównywania powierzchni, a znajdziesz je w sklepie Castorama. Strugi mogą być wykorzystywane zarówno w profesjonalnych zakładach stolarskich jak i prywatnych warsztatach. W obu przypadkach użytkownicy docenią komfort pracy, który wynika z odpowiedniej wagi proponowanych narzędzi oraz dopracowanych uchwytów, które pozwalają nawet na wielogodzinną pracę. Podobnie wygląda to jeżeli chodzi o frezarki do obróbki drewna, które pozwolą dowolnie profilować narożniki i wygładzić wszystkie krawędzie.

Wielu majsterkowiczów wykorzystuje frezarki również do tworzenia nieszablonowych ozdób i dekoracji. Najpopularniejsze są co prawda frezarki do drewna, jednak w sprzedaży można również znaleźć narzędzia przystosowane do pracy z metalem oraz tworzywami. Wybierając rozwiązania renomowanych producentów trzeba się czasami liczyć z nieco wyższym wydatkiem, jednak z perspektywy czasu na pewno będziesz zadowolony z takiej decyzji. Szkoda bowiem wydawać pieniądze na coś, co przestanie działać już po kilku użyciach, a tak to niestety najczęściej wygląda przy wybraniu niskiej jakości narzędzi do obróbki drewna. Sprzęt popularnych producentów działa natomiast bez żadnych problemów całymi latami, co jest szczególnie istotne w zakładach, gdzie dostęp do narzędzi ma wielu pracowników i trudno upilnować, aby każdy obchodził się z nimi zgodnie z zaleceniami producenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here