Odkurzacz bezworkowy – czym różni się od odkurzacza tradycyjnego?

Odkurzacz to niezbędny sprzęt w każdym domu – dzięki niemu możemy szybko i sprawnie uprzątnąć różne powierzchnie, pozbywając się z nich piasku, okruchów, alergenów i innych zanieczyszczeń. Na rynku znajdziemy różne rodzaje odkurzaczy – coraz częściej rezygnujemy z tych tradycyjnych na rzecz modeli bezworkowych. Czy rzeczywiście warto?

Tradycyjny odkurzacz na worki – cechy charakterystyczne

Jak sama nazwa wskazuje, jednym z kluczowych elementów takiego sprzętu są worki, które mogą być jednorazowe lub wielorazowe. Worek stanowi w tym przypadku część systemu filtracyjnego – to właśnie w nim gromadzą się zasysane zanieczyszczenia. Worki jednorazowe wymagają regularnego wymieniania, ale ich zaletą jest to, że można je w całości wyrzucić do śmieci, unikając kontaktu z brudem. Worki wielokrotnego użytku pozwalają z kolei oszczędzić na zakupie zamienników, ale jednocześnie ich opróżnianie jest bardziej kłopotliwe.

Tradycyjne odkurzacze workowe mają też jedną uciążliwą wadę – wraz z ilością zanieczyszczeń trafiających do worka zmniejsza się ich siła ssania, a konsekwencji odkurzacz jest mniej wydajny. Nie ulega przy tym wątpliwości, że należą one do najtańszych urządzeń dostępnych na rynku. Bez worków okażą się jednak bezużyteczne, więc inwestując w taki sprzęt, będziemy też musieli pamiętać o zakupie pasujących akcesoriów.

Odkurzacz bezworkowy

Odkurzacz bezworkowy – czym się różni?

Odkurzacz bezworkowy, jak sama nazwa wskazuje, nie wymaga stosowania worków. Ich miejsce zajmuje specjalny zbiornik, do którego trafiają zanieczyszczenia. Są one następnie oddzielane od powietrza, które w dalszej kolejności – już czyste – wydmuchiwane jest na zewnątrz. Co bardzo ważne, zapełnienie zbiornika nie wpływa na siłę ssania odkurzacza.

Wśród odkurzaczy bezrowkowych osobną kategorię stanowią idealne dla alergików odkurzacze z filtrem wodnym. Od zwykłych bezworkowych różnią się tym, że ich zbiornik należy przed użyciem wypełnić wodą – to właśnie do niej trafiają wszelkie wciąganie zanieczyszczenia. Zarówno odkurzacze bezworkowe, jak i bezworkowe z filtrem wodnym wymagają regularnego czyszczenia pojemnika, co dla niektórych może być kłopotliwe. Choć ich ceny są wyższe niż urządzeń tradycyjnych, nie wymagają już żadnych dodatkowych nakładów finansowych.

Tradycyjny odkurzacz na worki

Odkurzacz bezworkowy czy tradycyjny?

Jeśli szukamy urządzenia taniego i zajmującego niewiele miejsca, odkurzacz tradycyjny to dla nas dobry wybór. W tej kategorii znajdziemy również odkurzacze z filtrem HEPA, które sprawdzą się nawet w przypadku alergików. Jeśli jednak zależy nam na wygodzie, nie chcemy dbać o wymianę worków i możemy pozwolić sobie na większą inwestycję, odkurzacz bezworkowy okaże się dla nas lepszym rozwiązaniem – do domu alergika wybierzmy najlepiej ten z filtrem wodnym, który jednocześnie pozwoli nam na usuwanie z podłogi np. wody czy błota. To zdecydowanie jedno z najbardziej higienicznych rozwiązań.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, który odkurzacz sprawdzi się w naszym domu lepiej. Ostateczny wybór powinien być więc podyktowany przede wszystkim naszymi potrzebami oraz wymaganiami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here