Domki drewniane

Domki drewniane to genialny sposób na przebywanie bliżej natury i cieszenie się zdrowym i spokojnym życiem każdego dnia. Niezwykłe środowisko oferowane przez domki z drewna nie ma sobie równych, a dla osób mieszkających w takich budynkach korzyści są niemal nieograniczone. Świeże powietrze i spokojna atmosfera, z dala od hałasu i zanieczyszczeń miasta, to rzeczywiście jedne z największych atutów.

Marzysz o tym, aby popijać kakao przy ognisku w swoim pięknym domku z drewna? To z pewnością spełnienie marzeń wielu osób, ale zanim wcielisz je w życie jest kilka kwestii, które musisz rozważyć jako przyszły właściciel domku drewnianego. Zanim opuścisz betonową dżunglę w mieście na rzecz domku drewnianego na łonie natury, istnieje kilka czynników, które należy dokładnie rozważyć przed podjęciem tego kroku.

Lokalizacja

Plan przeprowadzki do domku drewnianego niezależnie od tego czy jest to domek letniskowy czy dom mobilny całoroczny opiera się przede wszystkim na potrzebie oderwania się od zgiełku miejskiego życia na rzecz spokojnej atmosfery na łonie natury. Jest to powód, dla którego domki drewniane są zazwyczaj usytuowane z dala od ludności i na ogół w odosobnionych miejscach. Chociaż zapewnia to spokojne i ciche otoczenie, mogą istnieć pewne ograniczenia, które mają negatywny wpływ na ogólny komfort życia. Zapewnienie wszystkich niezbędny udogodnień życia codziennego to jedna z kwestii, o którą należy zadbać przy planowaniu zakupu domku z drewna.

Oprócz naturalnego stylu życia, który oferuje taki budynek, równie ważne jest, aby jego otoczenie było wygodne. Należy również upewnić się, że domek drewniany jest zabezpieczony przed zagrożeniami nieprzewidzianych zdarzeń losowych, takimi jak pożar czy potop. Ponadto, pamiętaj, aby upewnić się, że miejsce, które wybierzesz na swój domek z drewna będzie miało łatwe połączenie z ważnymi miejscami, takich jak szpital, straż pożarna czy policja. Ważne jest, abyś miał łatwy dostęp do szpitali itd., ponieważ mogą wystąpić nagłe przypadki, kiedy będziesz potrzebować łatwego dostępu do takich instytucji.

Jakość drewna

Drewno użyte do budowy domku drewnianego musi być dobrej jakości. Dostępnych jest kilka wariantów surowca do budowy takich konstrukcji; jednak ważne jest, aby znaleźć odpowiedni w zależności od potrzeb i budżetu. Decydując się na zakup domku z drewna, bardzo ważne jest, aby sprawdzić, czy jakość użytego materiału jest w stanie spełnić Twoje wymagania i potrzeby. Możliwe, że planujesz mieszkać w domku drewniany, przez długi czas (może przez cały rok) i dlatego jakość drewna musi być wystarczająco dobra, aby wytrzymać negatywny wpływ warunków pogodowych – nadmierne słońce, obfite opady śniegu, czy też silny wiatr.

Z tego powodu, przed zakupem wymarzonego domku drewnianego, należy sprawdź dokładnie jakość drewna, aby upewnić się, że wytrzyma do czasu, kiedy planujesz mieszkać na łonie natury. Przede wszystkim, pamiętaj, aby sprawdzić, kiedy budynek został zbudowany, aby zorientować się, jak długo drewno przetrwa w przyszłości. Sprawdź, czy we wnętrzu nie ma żadnych szczelin, a jeśli są, to czy są naprawione, ponieważ da to wyobrażenie o jakości drewna i jego zdolności do przetrwania w trudnych warunkach klimatycznych.

Projekt

Dobrze zaprojektowany domek drewniany wymaga skrupulatnego planowania i perfekcyjnego wykonania projektu w momencie jego budowy. Odpowiednio zaprojektowany domek z drewna pozwala znacznie obniżyć koszty, a także poprawia efektywność wykorzystania całej powierzchni. Potrzebny jest odpowiedni projekt, aby określić idealne rozmieszczenie pomieszczeń, ich rozmiary i inne cechy. Istnieje kilka ważnych punktów, które należy wziąć pod uwagę podczas projektowania domku drewnianego:

 • Kup domek drewniany zaprojektowany na podstawie doświadczonej architektury.
 • Faktyczna budowa musi być wykonana przez sprawdzonego wykonawcę.
 • Wynajmij usługi doświadczonego dekoratora wnętrz. Pomoże to w znalezieniu odpowiedniego wystroju wnętrza, a także w efektywnym wykorzystaniu przestrzeni wewnątrz drewnianego domku.

Warto również wspomnieć, że na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów domków drewnianych. Do wyboru masz m.in.: domek z bali, domek letniskowy, czy też domek mobilny. Każdy z nich ma swoje wyjątkowe cechy, ale tak naprawdę wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Co więcej, każdy projekt wybranego przez Cebie rodzaju budynku będzie się nieco od siebie różnił. Na przykład, domek z bali składa się w okrągłych kłód, a domek letniskowy z prostokątnych desek.

Konserwacja

Domki drewniane mają inne potrzeby konserwacyjne niż tradycyjne domy zbudowane z cegły lub betonu. Chociaż niekoniecznie wymagają większej konserwacji, będą wymagać właściwej konserwacji. Przed zakupem domku z drewna, z pewnością będziesz chciał zapoznać się z rutynową opieką, jakiej potrzebują takie budynki, za pośrednictwem zasobów internetowych, książek, lub zwyczajnie porad specjalisty. Oto kilka przykładów rutynowej konserwacji domku drewnianego:

 • Regularnie szukaj (i wymieniaj) wyschnięte lub brakujące uszczelnienie między kłodami i wokół okien.
 • Maluj drewnianą strukturę co kilka lat (może to być konieczne nawet co 2 lata).
 • Poszukaj (i napraw) nieszczelności dachu, ponieważ może to zwiększyć wilgotność konstrukcji i spowodować gnicie drewna. Utrzymuj rynny wolne od liści, aby deszcz nie spływał po ścianach.

Wymienione kwestie to typowe elementy konserwacji domku drewnianego. Jednak szczególnie ważne jest to, aby te prace odbywały się systematycznie. Nie ma nic ważniejszego w konserwacji domku z drewna niż jej regularne wykonywanie. Dzięki temu będziesz miał pewność, że Twój wymarzony domek drewniany przetrwa wiele lat.

Efektywność energetyczna

Uważa się, że domki drewniane są znacznie bardziej wydajne pod względem wykorzystania energii niż konstrukcje betonowe. Drewno używane do budowy takich budynków już samo w sobie jest dobrym izolatorem i zapobiega ucieczce ciepła. Pomaga to w naturalnym utrzymywaniu komfortowej temperatury w pomieszczeniach niezależnie od zewnętrznych warunków klimatycznych.

Dobrze zaprojektowany domek drewniany pomaga obniżyć koszty energii o 20% do 30%, a także zmniejsza ilość zanieczyszczeń uwalnianych do atmosfery przez urządzenia do sztucznej kontroli temperatury. Dlatego, kupując domek drewniany, upewnij się, że jest on zgodny z poniższymi specyfikacjami:

 • Usytuowanie budynku powinno być we właściwym kierunku w zależności od otoczenia domu.
 • Jakość drewna jest dobra, aby zapobiec utracie energii.
 • Okna muszą przepuszczać do domu wystarczającą ilość naturalnego światła. Zmniejszy to zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie.
 • System wentylacyjny powinien być zaprojektowany i zainstalowany wydajnie, aby zapewnić dopływ świeżego, naturalnego powietrza do domu, podczas gdy CO2 i inne gazy są wyprowadzane.
 • Konstrukcja domu powinna być wystarczająco zwarta, aby zapobiec utracie ciepła.

Domki drewniane to świetny sposób na naturalne życie. Mają kilka korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Dzięki odpowiedniej analizie i planowaniu możliwe jest znalezienie i zakup odpowiedniego domku z drewna dla Ciebie i Twojej rodziny, który spełni potrzeby i oczekiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here