Chirurgia oraz medycyna estetyczną stają się coraz popularniejszych sposobem na poprawę wyglądu i walkę z kompleksami. Obie dziedziny są również rozwiązaniem dla osób, które w wyniku chorób, wypadków czy wad wrodzonych borykają się z defektami, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Do niedawna korzystanie z chirurgii i medycyny estetycznej było przypisywane głównie kobietom, jednak obecnie równie często na korzystanie z różnego typu zabiegów decydują się również mężczyźni.
Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej
Klinika Derm Estetyka została niedawno zapytana o najpopularniejsze zabiegi chirurgii i medycyny estetycznej wykonywane w Gdańsku. Oto lista pięciu z nich, które cieszą się największym powodzeniem.
1. Korekta uszu
Jednym z najpowszechniejszych problemów, z którymi zgłaszają się pacjenci do kliniki, są odstające uszy. Jest to defekt, który istotnie zaburza wygląd twarzy i może być źródłem ogromnych kompleksów. Rozwiązaniem tego problemu jest korekta uszu, czyli otoplastyka.
Polecany jest on nie tylko osobom borykającym się z odstającymi uszami, ale również, takim które mają problemy z przerośniętymi płatkami uszu, nadmiernie rozwiniętym obrębkiem ucha oraz niedorozwiniętą grobelką.
Efektem zabiegu tego typu są symetrycznie położone i kształtne uszy, które nie zaburzają wyglądu i proporcji twarzy. Co ważne, efekt korekcji uszu jest trwały i widoczny niemal natychmiast po zabiegu.
Przebieg zabiegu korekcji uszu
Korekcja uszu jest zabiegiem trwającym około 60 minut. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a w przypadku pacjentów dziecięcych lub niewspółpracujących w znieczuleniu ogólnym. Pierwszym etapem zabiegu jest wykonanie niewielkiego nacięcia skóry tuż za płatkiem ucha, a następnie wymodelowanie chrząstki w celu skorygowania kształtu i położenia ucha. Następnie lekarz zakłada szwy, które będą stabilizowały ranę przez okres około 10-14 dni po zabiegu. Na koniec na głowę założony zostaje specjalny opatrunek w kształcie opaski, który należy nosić przez tydzień po zabiegu.
2. Korekta powiek
Korekta powiek dolnych oraz górnych to zabieg, któremu poddaje się coraz większe grono osób, w różnych wieku. Jego głównym zadaniem jest korekcja ilości skóry powiek oraz przywrócenie prawidłowego napięcia tkanek w okolicach oczu.
Zabieg, jakim jest korekta powiek polecany jest szczególnie osobom starszym oraz tym, które w wyniku różnorodnych czynników zmagają się z wiotką skórą powiek, która sprawia, że nasza twarz wygląda na niezwykle zmęczoną i starszą. Zaawansowane opadanie powiek może być również powodem ograniczenia pola widzenia, które utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Efektem tego rodzaju zabiegu jest poprawa konturów twarzy oraz widoczne odmłodzenie skóry w okolicach oczu. Skóra zostaje uniesiona, pole widzenia wyraźnie zwiększone a twarz odzyskuje dawny blask.
Przebieg zabiegu korekcji powiek
Korekcja powiek jest zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i trwa od 45 minut do 2 godzin. Procedura polega na wykonaniu niezwykle precyzyjnego nacięcia powieki i usunięci jej nadmiaru a następnie założeniu cienkich szwów, zdejmowanych po około 7 dniach od zabiegu. Pełen efekt i zejście zasinienia następuje po upływie 14 dni od terminu zabiegu.
3. Usuwanie zmarszczek
Najmniej inwazyjny rodzaj zabiegów z zakresu chirurgii i medycyny estetycznej to usuwanie zmarszczek, przy użyciu botoksu. Sposób ten niemalże zdominował rynek medycyny estetycznej, a z jego dobrodziejstw korzystają setki tysięcy ludzi na całym świecie.
Botoks, czyli toksyna botulinowa to rodzaj naturalnej neurotoksyny, która w odpowiednim stężeniu potrafi wpłynąć na zmniejszenie mocy skurczów mięśni twarzy odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek mimicznych.
Przebieg zabiegu usuwania zmarszczek botoksem
Zabieg usuwania zmarszczek przy użyciu botoksu jest niezwykle krótki, trwa bowiem od 10 do 20 minut. jednak z uwagi na konieczność precyzji i dokładnej znajomości anatomii twarzy powinien być wykonywany przez doświadczonego lekarza. Sam zabieg polega na wprowadzeniu przy pomocy cienkiej igły preparatu dokładnie w te mięśnie, które mają zostać porażone. Bezpośrednio przed zabiegiem na twarz nakłada się specjalny krem znieczulający niwelujący ból. Efekty zabiegów z użyciem botoksu są widocznie niemal natychmiast i utrzymują się do 6 miesięcy.
4. Plastyka brzucha
Abdominoplastyka, czyli plastyka brzucha to rozwiązanie dla wszystkich osób, które zmagają się z rozciągniętą i zwiotczałą skórą na brzuchu. Stan ten może być wynikiem szybkiej utraty kilogramów, ciąży, operacji lub po prostu wieku. Warto również wspomnieć, że w trakcie plastyki brzucha możliwe jest również wzmocnienie mięśni prostych brzucha.
Efektem zabiegu jak usunięcie nadmiaru skóry oraz wyszczuplenie i ujędrnienie brzucha. Zauważalne stają się również mięśnie brzucha, a rozstępy i inne defekty znikają zastąpione napiętą i estetycznie wyglądającą skórą. Należy jednak zaznaczyć, że na ostateczny efekt zabiegu należy poczekać do momentu zniknięcia obrzęku pooperacyjnego i zagojenia rany, co następuje po około miesiącu od operacji.
Przebieg zabiegu plastyki brzucha
Plastyka brzucha to jedna z poważniejszych operacji z zakresu chirurgii estetycznej, która wymaga przeprowadzenia dokładnego wywiadu lekarskiego oraz wykonanie szeregu badań diagnostycznych. Wykluczone muszą również zostać choroby będące przeciwwskazaniem do zabiegu. Istnieje wiele odmian plastyki brzucha o różnorodnym stopniu zaawansowania i obejmujące różne obszary, jednak ogólnie ujmując zabieg ten polega na oddzieleniu mięśni od tłuszczu a następnie usunięciu nadmiaru tłuszczu i skóry. Po zabiegu pacjent zobowiązany jest do noszenia specjalnej bielizny i przestrzegania ścisłych zaleceń pooperacyjnych.
5. Powiększanie biustu
Powiększanie biustu jest zabiegiem pozwalającym na pozbycie się kompleksów i pokochanie swojego ciała na nowo. Może być ono wykonywane przy pomocy implantów bądź własnego tłuszczu, przy czym dużo bezpieczniejsza i bardziej naturalna jest metoda z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej.
Chirurgiczne powiększanie biustu to nie tylko sposób na zwiększenie ich rozmiaru, ale i poprawę symetrii piersi, ich podniesienie i redukcję nadmiaru skóry oraz wyrównanie kształtu biustu. W zależności od wybranej metody jako materiał wypełniający wykorzystuje się sztuczny implant w wybranych rozmiarze lub tkankę tłuszczową pobraną z innej części ciała pacjentki. Druga metoda pozwala zatem na równoczesne wyszczuplenie innej partii ciała.
Przebieg zabiegu powiększania piersi
Powiększanie piersi zaliczane jest do operacji chirurgicznych, dlatego też wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym. W przypadku zabiegów z wykorzystaniem implantu, lekarz wykonuje nacięcie na dole, bądź z boku piersi, a następnie umieszcza w niej implant. Następnym krokiem jest założenie szwów, zdejmowanych po około tygodniu od zabiegu. W przypadku zabiegu z wykorzystaniem tłuszczu najpierw pobierana jest tkanka tłuszczowa, która zostaje przefiltrowana i przygotowana do podania. Następnie materiał jest wtłaczany w piersi, a przecięta skóra zszywana przy pomocy podobnych, jak w pierwszym przypadku szwów. Zabieg powiększania piersi wymaga również przestrzegania ścisłych zaleceń lekarskich oraz noszenie specjalnej bielizny.
Więcej informacji na temat poszczególnych zabiegów można uzyskać dzwoniąc do Derm Estetyka Punkt informacyjny on-line w Gdańsku – Tel: 500 430 484. Obsługa punktu odpowie na wszystkie pytania i rozwiąże napotkany przez Ciebie problem.