Pellet czy węgiel

Ogrzewanie domu to nie jest wcale taka łatwa sprawa, jakby to się mogło wydawać. Trzeba tu bowiem zaznaczyć, że zasadniczo to przede wszystkim trzeba wybrać najpierw, jaki rodzaj paliwa preferujemy, Zasadniczo najbardziej popularny jest pellet oraz węgiel. Który z nich ma więcej zalet? Otóż niewątpliwie jest to pellet, co zostanie przedstawione w poniższym artykule.

Węgiel i pellet – ogólna charakterystyka

Cóż węgla raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to praktycznie najstarszy na świecie materiał opałowy. Najczęściej jest on sprzedawany w postaci różnego rodzaju węgla kamiennego.

Co to jest jednak ten pellet? Tu już z pewnością więcej osób będzie dość mocno zdziwionych. Otóż pellet jest to paliwo odnawialne, występujące w postaci dość charakterystycznych granulek pakowanych w naprawdę duże worki. Zasadniczo najczęściej stosowany jest pellet drzewny, jednak nie jest on jedyną spotykaną formą pelletu. Pellet drzewny, jak sama nazwa zresztą wskazuje, pochodzi z drzewa, a konkretniej zaś z odpadów powstałych przy jego obróbce. Najczęściej mowa tu o trocinach i innych odpadach z tartaków, jednak mogą być to także gałęzie, łupinki kokosa itp. Zasadniczo także warto podkreślić, że świetnie w tej roli sprawdzają się zarówno drzewa iglaste, jak i oczywiście liściaste. Dalej ważny jest jeszcze fakt, że obok pelletu drzewnego wyróżnić można także jak najbardziej pellet roślinny powstały z odpadków roślinnych albo też z różnych specjalnie w tym celu hodowanych roślin. Jak zaś w zasadzie powstaje taki pellet? Otóż trociny przepuszczane są przez specjalną prasę, która formułuje je w różnej wielkości granulki.

Co jednak jest w tym momencie warte podkreślenia to fakt, że w żadnym wypadku pellet nie może zawierać nawet odrobinki domieszki sklejki itp. Musi być wykonany z w pełni naturalnych surowców, tu w żadnym wypadku nie ma mowy o żadnych płytach drzewa itp.

Porównanie węgla i pelletu

No dobrze, ale co jest w zasadzie lepsze – węgiel czy pellet? Odpowiedzieliśmy już wcześniej, mówiąc, że pellet, jednak warto odpowiednio uzasadnić tę wypowiedź. Aby jednak to uczynić, to na pewno trzeba porównać te dwa rodzaje opału w różnych aspektach.

1) Ekologia

Który opał jest bardziej ekologiczny? Tu w zasadzie nie ma żadnej tajemnicy. Oczywiście, że będzie to pellet. Węgiel przede wszystkim nie jest paliwem odnawialnym – niestety jego zasoby kurczą się i to absolutnie nawet w dramatycznym tempie.

W tym momencie warto jeszcze podkreślić jedną inną rzecz. Otóż chodzi tu o to, że ze spalania pelletu powstaje naprawdę bardzo czysty dym. Emisja dwutlenku węgla jest tu naprawdę na bardzo niskim poziomie.

2) Cena

No dobrze, ale jak w zasadzie przedstawiają się sprawy związane z ceną? Otóż zasadniczo węgiel i pellet są tutaj dość podobne. Nawet można powiedzieć niestety, że pellet jest minimalnie droższy z uwagi na konieczność zakupienia specjalnego pieca. Oczywiście w przypadku węgla także mamy piec tylko o nieco prostszej konstrukcji, którego cena jest lekko niższa. Oczywiście nie będzie to bardzo wyrazista różnica.

3) Czystość

Tu zdecydowanie oczywiście wygrywa pellet. Jest on pakowany do worków, średnio koło 15 kg. Nie zostawia w zasadzie żadnych śladów, a już na pewno nie czarnych i dodatkowo jeszcze roztacza wokół siebie piękną woń lasu. Zasadniczo przechowywanie pelletu zatem nie wymaga specjalnego rodzaju pomieszczenia.

4) Wygoda i komfort użytkowania

Który materiał zaś jest bardziej komfortowy w codziennym użytkowaniu? Otóż bez wątpienia na pewno pellet. Oczywiście istnieją piece z automatycznym podajnikiem węgla, jednak w przypadku tego surowca, trzeba więcej za nie zapłacić. W przypadku zaś pieców do spalania pelletu, to zupełnie normalne, że piec na pellet posiada podajnik. Co więcej,pellet generuje znikomą ilość popiołu, który trzeba wybierać średnio zaledwie raz na miesiąc.

5) Przewidywania na przyszłość

Na koniec warto podkreślić jeszcze, że zasadniczo to pellet uznawany jest za paliwo przyszłości. Warto zatem już zawczasu w nie inwestować niż potem musieć wszystko pod niego dopasowywać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here