Piercing to jedna z form ozdabiania ciała, polegająca na wykonywaniu przekłuć i wprowadzaniu w powstałe miejsca kolczyków. Z powodu na radykalnego charakteru tej formy ozdabiania ciała, sztuka piercingu jest zaliczana do jednej z praktyk tzw. modyfikacji ciała.
Czym jest piercing i jak wygląda jego historia?
Piercing oznacza po polsku kolczykowanie i jest jedną z tradycyjnych form ozdabiania ciała. Piercing polega na przekłuwaniu różnych miejsc na ciele w których umieszcza się następnie biżuterię. Metoda nie jest niczym nowym, znana jest ludzkości od zarania dziejów. Z badań wynika, iż piercing był znany i stosowany już kilka tysięcy lat temu. W epoce starożytnej przekłuwano określone miejsca ciała, aby nadać mu wyjątkowego wyglądu. Tego typu kolczykowanie było wykonywane przez ludzi z każdej klasy społecznej. Kolczyki w różnych miejscach ciała nosili zarówno niewolnicy jak i faraonowie czy wojownicy i kapłani. Kolczyki były wówczas jednym ze sposobów wizualnego podkreślania statusu społecznego danej osoby oraz jej przynależności do pewnej grupy czy wyznania religijnego.
Przekłuwanie ciała było niekiedy częścią różnych obrzędów rytualnych. Było stale obecne w kulturach plemiennych w Afryce czy Ameryce Południowej, Australii oraz Polinezji. W ówczesnych społecznościach kolczyki umieszczone w różnych miejscach na oznaczały nobilitację lub podkreślały jakąś istotną zmianę, która zachodziła we właścicielu tego typu ozdoby (np. u nastolatków były oznaką osiągnięcia dorosłości). W niektórych kulturach ludzie wierzyli, iż metalowe ozdoby chronią noszącego je przed złymi duchami. Metalowy kolczyk w uchu często odstraszał demony, które według wierzeń, wnikały tą drogą do ciała.
Średniowiecze przyniosło zmianę w podejściu do piercingu – w Europie zostało ono całkowicie zakazane przez Kościół, który nie chciał, aby ludzie ingerowali fizycznie w obraz ciała stworzonego na podobieństwo Boga. Od tego momentu kolczykowanie było w naszym kręgu kulturowym odbierany jako oszpecenie czy niepotrzebna deformacja.
Moda na piercing wróciła jednak wraz z nowymi odkryciami geograficznymi. Wybierający się na wyprawy marynarze zaczęli przekłuwać własne ciało na wzór różnych plemion, z którymi mieli kontakt podczas podróży. Z czasem kolczyki zaczęły być popularne wśród arystokracji czy bogatych dworzan. Obecnie piercing to jedna z bardzo często wykonywanych modyfikacji ciała, dzięki której możliwe staje się podkreślenie własnej indywidualności i niepowtarzalnego stylu.
Jakie miejsca ciałą są najczęściej przekłuwane?
Jak mówi Dominik ze Studio Piercingu Warszawa Juniorink: „Najczęściej przekłuwanymi miejscami w ludzkim ciele są bezsprzecznie dolne okolice małżowin usznych. Na dalszych miejscach są takie miejsca jak brwi, nosy, wargi, język, pępek, sutki, ale także miejsca znajdujące się na szyi, łydkach, plecach czy sferach erogennych. Tych
Niezależnie od tego, jakie miejsce chcesz przekłujesz, jednym z najważniejszych jest wybór profesjonalnego studio piercing Warszawa. Wiedza, umiejętności i doświadczenie osoby przeprowadzającej zabieg kolczykowania są niezwykle istotne, gdyż zapewniają bezpieczeństwo. To właśnie piercer doradza, czy wybrane przez Ciebie miejsce nadaje się do przekłucia, przy okazji odpowiada na wszystkie nurtujące pytania.
Treść powstała przy współpracy z warszawskim studio tatuażu https://juniorink.pl