palenie

Palenie papierosów jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych nałogów, który co roku powoduje nie tylko choroby, ale też doprowadza do ofiar śmiertelnych. Konsekwencją palenia papierosów jest ryzyko rozwoju wielu chorób, w tym chorób serca czy raka płuc. W jaki sposób zerwać z tym okropnym nałogiem? Jakie szkodliwe substancje zawierają papierosy? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/jak-rzucic-palenie-oto-skuteczne-sposoby/ 

Papierosy – jakie substancje zawierają? 

Podczas spalania pali się tytoń, a także wytwarza się charakterystyczny dym. W dymie papierosowym zidentyfikowanych jest ponad 6 tysięcy chemikaliów oraz składników dymu. Około 100 z nich określane jako przyczyna potencjalnej choroby, takie jak rak płuc, choroba układu krążenia oraz rozdema płuc. 

Pozostałości po spalaniu cząsteczek, które zawarte są w dymie papierosowym to smoła. Nie jest to pojedyncze substancja chemiczna, ale mieszanina kilku tysięcy składników dymu papierosowego. Najgroźniejszym składnikiem w smole i jest najprawdopodobniej benzo-a-piren. To związek o działaniu rakotwórczym, który prowadzi do mutacji genu p53 oraz zwiększa ryzyko rozwoju raka płuc. 

Nikotyna i tlenek węgla – jakie szkody wyrządzają w organizmie? 

Nikotyna to naturalna substancja, która występuje w tytoniu. Oddziałuje ona na układ nerwowy, a ponadto zwiększa wydzielanie dopaminy, przez co zapewnia dobre samopoczucie psychiczne. Nie dajmy się jednak zwieść, ponieważ jest to błędna iluzja organizm. 

Tlenek węgla jest gazem, który powstaje w palącym się papierosie oraz zidentyfikowany jest jako wiodąca przyczyna chorób układu krążenia. Związek ten przyczynia się do powstawania dużych ilości karboksyhemoglobiny, która posiada zdolności do wiązania tlenu. Im więcej jej w organizmie, tym bardziej niedotleniony są komórki ciała. 

Czy palenie bierne jest szkodliwe? 

Bierne palenie jest połączeniem dymu wydobywającego się z zapalonego końca papierosa oraz dymu wdychanego przez palaczy. Bierne palenie powoduje liczne choroby, w tym raka płuc oraz choroby serca u niepalących dorosłych, a także problemy zdrowotne u dzieci. Takim problemem jest na przykład astma, infekcje dróg oddechowych, kaszel, świszczący oddech, zapalenie ucha środkowego czy zespół nagłej śmierci niemowląt.

Palenie – jak je rzucić i nie czuć chęci sięgnięcia po papierosa?

Przede wszystkim należy wypracować w sobie silną wolę. Do rzucenia palenia musimy podchodzić małymi kroczkami. Radykalne odcięcie się od palenia nie będzie dobre dla naszej psychiki. Najzwyczajniej w świecie prędzej czy później sięgniemy po papierosa. Należy więc stopniowo redukować ilość wypalanych papierosów. 

Tutaj sprawdzi się tak zwana,,nikotynowa terapia zastępcza’’. Polega ona na stosowaniu preparatów zawierających nikotynę, ale w określonych, zmniejszających się dawkach. Substancja ta dodatkowo pozbawionych jest innych, szkodliwych substancji chemicznych.Takie preparaty mogą mieć postać doustnych tabletek, gum do żucia czy plastrów naklejanych na skórę. Nikotynowa terapia zastępcza pomaga zwalczyć głód nikotynowy, który jest bardzo uciążliwy, szczególnie na samym początku rzucania palenia.

Dobrze jest też zastąpić palenie innymi czynnościami. Mowa tutaj np. sporcie, spacerach czy nowych pasjach. Czynności te zajmą nasze myśli i pomogą zredukować stres. Pamiętajmy, żeby uważać na pułapki, takie jak sięganie po kaloryczne, niezdrowe przekąski czy picie nadmiernej ilości kawy. 

Zobacz też: http://www.bazanciarnia.pl/piramida-zdrowego-zywienia-czym-jest-i-jakie-produkty-sa-w-nia-wpisane/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here