Światłowód – zalety i wady nowej generacji Internetu

Światłowód to technologia przyszłości – można z ogromnym prawdopodobieństwem prognozować, że to właśnie za pośrednictwem światłowodu będziemy powszechnie łączyć się z Internetem za kilka lat. Co więcej, technologia ta dostępna jest już dziś w ofercie wybranych dostawców. Jeśli chcesz poznać zalety i wady nowej generacji Internetu, jaką stanowią łącza światłowodowe, sprawdź naszą analizę.

Światłowód – Internet nowej generacji

Łącze światłowodowe to łącze kablowe, którego infrastruktura nie opiera się na tradycyjnych kablach miedzianych, ale przewodach mogących transportować wiązki światła. Ponieważ światło porusza się szybciej niż prąd elektryczny, szybkość połączenia światłowodem jest odpowiednio wyższa od połączenia kablem miedzianym. Jakie są najważniejsze zalety światłowodu?

  1. Prędkość – to rozumie się samo przez się, ale od tego warto zacząć. Napędzany przez światłowód Internet może mieć przepustowość nawet 10 Gb/s. To jakieś 20 razy więcej niż najszybsze łącza tradycyjnymi kablami.
  2. Symetria – tradycyjne łącze kablowe też może być symetryczne, to znaczy prędkość wysyłania i odbierania danych może być w nim taka sama. Tyle że zwykle nie jest. Przyjęło się, że prędkość wysyłania danych jest dziesięciokrotnie niższa, niż ich pobierania. Jeśli zaś wybierasz światłowód, Internet działa z tą samą prędkością w obie strony, ponieważ takie są najnowsze standardy.
  3. Stabilność – ze względu na budowę światłowodu oraz sposób jego prowadzenia, łącze światłowodowe jest najstabilniejsze z obecnie dostępnych. Kable te są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a do tego niewrażliwe na warunki atmosferyczne. Jakość połączenia jest taka sama nawet w ulewnym deszczu czy podczas wichury.

Światłowód – Internet bez wad?

Mogłoby się wydawać, że światłowód jest technologią pozbawioną wad. Ostatecznie pod każdym parametrem przewyższa konkurencyjne rozwiązania. Możemy jednak wskazać na pewne mankamenty łącz światłowodowych.

  1. Nie są dostępne wszędzie – nie wszyscy operatorzy mają je w swojej ofercie. A nawet, jeśli mają, to ich światłowodowa infrastruktura nie obejmuje całej Polski.
  2. Są drogie – a przynajmniej abonament dający dostęp do Internetu za pośrednictwem światłowodów jest zwykle najwyższym abonamentem na Internet w ofercie danego dostawcy. Jest też najszybszym i gdyby przeliczyć cenę na ilość megabajtów transportowanych w trakcie jednej sekundy, okazałoby się, że to (relatywnie, oczywiście) najtańsza opcja.
  3. Nie przez każdy sprzęt będą w pełni wykorzystywane – nie każdy modem obsłuży transfer rzędu 1 Gb/s.

Warto jednak zauważyć, że wady światłowodu nie wynikają z samej technologii, ale różnych uwarunkowań dokoła niej. To zaś oznacza, że z czasem będą one niwelowane – zasięg usług światłowodowych będzie coraz większy, sprzęt będzie coraz lepiej wykorzystywał jego możliwości, a oferta stanie się bardziej konkurencyjna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here