Tusz do drukarki Brother

Druk wynaleziony przez Gutenberga jest uznawany od bardzo dawna za jeden z punktów zwrotnych w historii ludzkości. Ulotna, niedoskonała pamięć przestała służyć za jedyny nośnik wiedzy, historii i informacji na szerszą skalę. Rozwój ludzkości ruszył do przodu. Przez dostępność ksiąg dla wybranych, później dla wszystkich, świat rozwinął się do tego stopnia, że obecnie za stosunkowo niewielką cenę każdy może mieć w swoim domu urządzenie, które wydrukuje potrzebne dokumenty nawet w kolorze. Nowoczesne drukarki i urządzenia wielofunkcyjne nie wymagają do obsługi prawie żadnych specjalnych umiejętności. Właściwie jedynym niezautomatyzowanym elementem konserwacji urządzenia i przygotowania go do pracy jest wymiana wkładu z tuszem bądź jego dolanie.

Na ile starcza tusz do drukarki?

To, na ile wystarczy nam dany tusz, jest określane przez parametr zwany wydajnością. Mówi on, ile stron można wydrukować przy użyciu danego wkładu. Niech za przykład posłużą tusze Brother DCP J105. Oryginalny czarny wkład do tej drukarki w wersji XL ma pojemność 44,1 ml i wystarcza na wydrukowanie 2400 stron, podczas gdy wkład żółty ma wydajność 1300 stron. Obie te wartości są bardzo wysokie – 2400 stron to prawie pół roku drukowania po 100 stron tygodniowo. Oczywiście, są to wkłady w wersji XXL, te standardowej wielkości pozwalają na wydrukowanie zazwyczaj od 150 do kilkuset stron.

Sama pojemność wkładu nie jest jednak jedynym elementem, od którego zależy to, jak długo nam posłuży. Użytkownicy drukarek domowych często zapominają o kwestii zasychania tuszu. Gdy sprzęt nie jest użytkowany przez dłuższy czas, atrament zasycha, co może powodować zapychanie dysz i w konsekwencji uszkodzenie podzespołów urządzenia. Niektórzy producenci radzą więc drukować codziennie przynajmniej jedną stronę. W innym przypadku zaleca się wymianę tuszów po dłuższym czasie nieużywania, nawet jeśli nie są jeszcze zużyte.

Jak wybrać tusz do drukarki?

Na rynku są dostępne zarówno urządzenia, w których wymienia się same wkłady, jak i takie, gdzie należy dolewać tusz do odpowiednich pojemników. Posłużmy się przykładem urządzeń marki Brother, która jest jednym z wiodących producentów na rynku. A więc – jaki tusz do drukarki Brother kupić? Do wspomnianego wcześniej modelu DCP J105 można wybrać zarówno wkłady oryginalne, jak i zamienniki. Podobnie jest z innymi modelami. Czasami można jeszcze znaleźć zamienniki, które są regenerowanymi (czyli uzupełnionymi) oryginalnymi wkładami.

Dlaczego zamienniki często są kuszącą propozycją? Wiele z nich oferuje większą pojemność niż oryginały. To z kolei powoduje, że wymiana wkładów nie musi następować tak często jak przy oryginałach. Są też zazwyczaj sporo tańsze. A czy mają jakieś wady? Oczywiście, łatwo można trafić na zamienniki niskiej jakości, które potrafią nawet uszkodzić drukarkę. Część producentów zaznacza także, że używanie nieoryginalnych tuszy wiąże się w przypadku ich urządzeń z utratą gwarancji. Decyzja co do wyboru pomiędzy oryginałami i zamiennikami jest jednak kwestią indywidualną i czeka każdego użytkownika drukarki. Więcej informacji o doborze tonera znajduje się na stronie: http://zagrajukuby.pl/jak-dobrac-toner-do-drukarki/.

Jak wymienić tusz?

Pozostańmy przy przykładzie modelu J105. Ma on wbudowaną funkcję informowania użytkownika o niskim poziomie tuszu już przy włączeniu drukarki. Jeżeli taka informacja się pojawi, należy przystąpić do wymiany wkładu. Wyjęty z folii zabezpieczającej tusz trzeba pozbawić także taśmy odpowietrzającej (jeśli taką posiada). Następnym krokiem jest otwarcie pokrywy z prawej strony drukarki. A jak włożyć tusz do drukarki Brother? Wystarczy wyjąć stary wkład (w tym celu należy nacisnąć górne zabezpieczenie) i w jego miejsce wcisnąć nowy, dociskając go do momentu wskoczenia zabezpieczenia na swoje miejsce.

Jak napełnić tusz do drukarki Brother? Istnieją modele, jak na przykład DCP-T520W, które nie posiadają wymiennych wkładów, ale pojemniki, do których dolewa się tusz na bieżąco. W takim wypadku tusz do wymiany kupuje się zazwyczaj w przygotowanych buteleczkach i napełnianie polega na przelaniu ich zawartości do pojemnika w środku drukarki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here