Zanokcica (zastrzał) – przyczyny objawy sposoby leczenia zastrzału i zanokcicy
Chociaż obie nazwy brzmią dość tajemniczo i obco, w praktyce wiele z nas miało z nimi do czynienia, bądź osobiście, bądź poprzez bliską osobę. Obie z tych dolegliwości dotyczą strefy naszych dłoni. Pod względem objawów i przebiegu różnią się jednak między sobą.
Zanokcica i zastrzał – podstawowe różnice
Podczas gdy zanokcica to charakterystyczny naciek zapalny, często będący ropniem, występujący pod paznokciem, o tyle zastrzał to zapalenie ropne w obrębie opuszka palca.
Przyczyny powstawania
Różnice pomiędzy tymi dwoma schorzeniami dotyczą nie tylko objawów i umiejscowienia, ale także przyczyn. Zanokcica to naciek będący najczęściej efektem źle wykonanego zabiegu kosmetycznego. Nieprawidłowo wycięta skórka, czy jej przycięcie wokół paznokcia może doprowadzić do powstania ropnia. Zanokcicę zawsze wywołuje zakażenie bakteryjne. Zastrzał natomiast powstaje w wyniku ukłucia zanieczyszczonym przedmiotem. Równie dobrze może być to drzazga, jak i igła czy ość ryby.
Charakterystyczne objawy
Pierwszym objawem zanokcicy jest zaczerwienie skórek z boku paznokcia. Z czasem mogą one opuchnąć i stać się bolesne. W następnej fazie pojawia się naciek ropny. Pierwszym objawem zastrzału jest natomiast silny i pulsujący ból opuszka palca. Ból ten najczęściej nasila się w nocy. W ostatniej fazie pod skórą opuszka pojawia się ropień.
Sposoby leczenia
Jeśli chodzi o zanokcicę, bardzo często wystarczającymi okazują się kąpiele paznokcia i skórek w wodzie z szarym mydłem, które łagodzi stan zapalny. W sytuacji, gdy zanokcica jednak się rozwija konieczne może okazać się włączenie antybiotyku. W przypadku zastrzału leczenie opiera się w głównej mierze na nacięciu ropnia i usunięciu zalegającej ropnej wydzieliny. Miejsce po zabiegu odkaża się i niekiedy smaruje antybiotykiem.
Zarówno zanokcica jak i zastrzał bywają bardzo nieprzyjemne. Dlatego też bardzo ważna jest profilaktyka, czyli dokładne wykonywanie zabiegów kosmetycznych i odpowiednia higiena dłoni.