neurolog

Neurologia to niezwykle ważna dziedzina medycyny, która zajmuje się odpowiedzią układu neurologicznego człowieka na bodźce zewnętrzne, a także kwestia przekazywania sygnałów nerwowych do innych części ciała. Neurologia ściśle współpracuje z psychiatrią, odpowiadając za leczenie chorób, których podłożem są zaburzenia w pracy nerwów.

Jakimi badania kieruje się neurolog przy ocenie stanu pacjenta?

Najprostsze zadania lekarza neurologa to sprawdzanie prawidłowości odruchów u człowieka, w tym odruchu kolanowego. Często koncentruje się on na ogólnej ocenie stanu zdrowia pacjenta, w tym na ocenie jego mowy, postawy, czy chodzenia i sposobu poruszania kończynami. Do jego zadań należy także zbadanie czucia u pacjenta.

Na podstawie obserwacji, pierwszych, prostych badań, a także wywiadu, lekarz może podejrzewać, z jakim schorzeniem ma do czynienia. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian, które są trudniejsze do diagnostyki, może zalecić dalsze badania i konsultacje, w tym na przykład wykonanie badania EEG, służącego ocenie aktywności elektrycznej mózgu. Służy między innymi do wykrywania padaczki, ale także guzów mózgu czy zaburzeń snu.

Innymi, popularnymi badaniami są MRi (rezonans magnetyczny) oraz TK (tomografia komputerowa). Pozwalają one na wykrycie i ocenę zmian patologicznych w mózgu, w obrębie czaszki, kręgosłupa, ale także innych partii ciała. Ich ogromną zaletą jest bezinwazyjność, bezbolesność i możliwość dokładnego zobrazowania wybranej partii ciała.

Jakie choroby najczęściej wykrywa neurolog?

Lekarz neurolog może wykryć szereg chorób, mających podłoże w postaci zmian zwyrodnieniowych układu nerwowego człowieka. Wśród nich znajdują się między innymi zwyrodnienia kręgosłupa i rwa kulszowa, które blisko wiążą się z chorobami ortopedycznymi. Dlatego często lekarze tych dwóch specjalizacji łączą swoje wysiłki w celu usprawnienia pacjenta.

Inne choroby, które mają swoje podłoże neurologiczne, opierają się na nieprawidłowej pracy mózgu i całego przewodnictwa nerwowego. Wśród nich wyróżnić można między innymi padaczkę, chorobę Parkinsona lub Alzheimera, pląsawicę Huntingtona, a także udary. Do zadań neurologa należy także diagnostyka bólów głowy różnego pochodzenia, w tym migren i klasterowych bólów głowy, czy zaburzeń snu. Neurolog często diagnozuje także guzy mózgu.

Kiedy i gdzie udać się na konsultację do neurologa? Poradnia neurologiczna – Łódź 

Poradnia neurologiczna doradza swoim pacjentom, aby udali się do neurologa w trybie pilnym, jeśli wystąpią nagłe, wyraźne zmiany ze strony pracy mózgu takie jak między innymi niespodziewane omdlenie, wyjątkowo silny, niespotykany wcześniej ból głowy, zaburzenia równowagi, omamy, trudność mowy i brak kontaktu z pacjentem. W tych przypadkach należy natychmiast udać się do szpitala lub zadzwonić po pogotowie.

Konsultacji wymagają także dolegliwości, które są dokuczliwe, ale narastają stopniowo, takie jak silne bóle jednej strony lub partii ciała, zaburzenia świadomości, pogorszenie pamięci. Predestynują do konsultacji także tiki nerwowe, zaburzenia równowagi i zmysłów, drżenia i mrowienie kończyn lub twarzy, a także zaburzenia snu, których nie da się wyjaśnić np. stresem. Wśród nich znajdują się między innymi napadowe ataki snu, które mogą oznaczać narkolepsję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here