Egzema stanowi nawracający  i trudny do leczenia problem skóry. Nieprzyjemne objawy, nieestetyczny wygląd skóry i wielomiesięczne kuracje – w ten sposób można krótko scharakteryzować tę chorobę. W jaki sposób można sobie pomóc, cierpiąc na egzemę?

Co to jest egzema?

Egzema to choroba zapalna powodująca zaczerwienie i łuszczenie skóry. Często pojawia się na rękach, twarzy i łokciach. Symptomy egzemy to typowe objawy chorób skóry, takie jak świąd, czerwone plamki i łuszczenie. Może pojawiać się u niemowląt. Przyczynami tej choroby są zmiany atopowe, wynikające z kontaktu człowieka z alergenem. Substancje wywołujące reakcje alergiczną na dłoniach to między innymi sierść zwierząt, pyłki roślin, nikiel zawarty w biżuterii, skórzane obuwie czy cytrusy. Dolegliwość ta mieć podłoże genetyczne. Nieprzyjemne objawy choroby są czasem wzmacniane czynnikami klimatycznymi czy psychologicznymi, takimi jak stres, problemy hormonalne i toksyny. Chorobą często towarzyszącą egzemie jest astma.

Jakie są objawy egzemy?

Wśród najpopularniejszych objawów egzemy jest zaczerwieniona skóra, która swędzi. Świąd z kolei skłania pacjenta do drapania skóry i powodowania ran. Egzema jest trudna do wyleczenia – bywają okresy wyciszenia i nasilenia choroby.

Rodzaje egzemy

Specjaliści dzielą chorobę na dwa rodzaje:

  • atopowe zapalenie skóry (AZS) – przyczyną jej występowania są problemy układu immunologicznego organizmu;
  • wyprysk kontaktowy – pojawia się na skutek kontaktu z alergenami takimi jak nikiel, środki chemiczne do czyszczenia czy pyłkami roślin.

Zaraźliwość egzemy. Prawda czy fałsz?

Wiele osób zastanawia się, czy egzema jest zaraźliwa. Egzema na dłoniach nie jest chorobą zaraźliwą, nie ma więc się czego obawiać. Choroba najczęściej dotyka dzieci, jednak może pojawić się u osób dorosłych – także po 20. roku życia.
Egzema dłoni może nasilać się podczas kontaktu z detergentami, na przykład podczas zmywania czy sprzątania. Generalnie może być traktowana jako choroba zawodowa osób mających kontakt z chemią.

Jak poradzić sobie z egzemą?

Osoby cierpiące na tę dolegliwość powinny zadbać o zbilansowaną dietę. Można się także wspomóc farmakologią, między innymi maściami zawierającymi sterydy. Można sięgnąć również po tabletki ze sterydami. Należy jednak zawsze stosować tego typu leki po uprzednim kontakcie z dermatologiem – zresztą większość z nich i tak jest dostępnych na receptę. Ukoić objawy może również żel z aloesem. Osoby cierpiące na egzemę mogą również wykonać testy na nietolerancję pokarmową. Istnieje szansa, że produkty, które spożywają, nasilają nieprzyjemne objawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here