Pod nazwą mieszadeł kryją się specjalne sprzęty, które znacznie ułatwiają pracownikom laboratoriów wykonywanie prac na konkretnych odczynnikach chemicznych. Ręczne łączenie pewnych substancji mogłoby być nie tylko żmudne czy nieefektywne, ale niekiedy także niebezpieczne.

Jakie mieszadła są dostępne na rynku?

Chcąc zainwestować w taki ułatwiający codzienną pracę sprzęt, pracownicy laboratoriów mogą wybierać spośród kilku rodzajów modeli. Najczęściej spotyka się obecnie mieszadła:

  • mechaniczne – wyposażone w silnik elektryczny, dzięki któremu zakończone łopatkami pręty obracają się z dużą prędkością. Cały sprzęt przypomina więc do pewnego stopnia mikser, czyli domowy sprzęt AGD, którego działanie polega na połączeniu dwóch substancji poprzez intensywne mieszanie ich ze sobą – służące do mieszania pręty zanurzają się bowiem w naczyniu zawierającym wszystkie żądane odczynniki. Nowoczesne silniczki montowane w takich mieszadłach są zazwyczaj niewielkich rozmiarów, pracują dość cicho i wydajnie: przez co ten najbardziej tradycyjny sprzęt wciąż zachowuje użyteczność i zapewnia komfort pracy.

  • magnetyczne – to sprzęt przypominający bardziej wagę, choć podstawka modelu wyposażone w silnik musi mieć jednak pewne gabaryty. Istotą działania takiego mieszadła jest łączenie substancji w nieco nowocześniejszy sposób, niż w przypadku mieszadeł mechanicznych. Silnik służy w tym przypadku do obracania tarczy, na której znajdują się magnesy. Ich obecność zapewnia zaś wytwarzanie się pola magnetycznego, które poprzez wchodzenie w rotacje wprawia w ruch ciecz umieszczoną w naczyniu. W pracy sprzętu pomaga specjalne mieszadełko, które umieszcza się wewnątrz naczynia.

  • magnetyczne bezsilnikowe – w tej odmianie mieszadła magnesy nie muszą się przemieszczać, by wytwarzać rotacyjne pole magnetyczne. Staje się to możliwe dzięki umiejętnemu uruchamianiu i zatrzymywaniu kolejnych magnesów.

Mieszadła magnetyczne mogą być dodatkowo wyposażone w funkcję grzania – a jak wiadomo, podwyższanie temperatury sprzyja przyspieszaniu procesu rozpuszczania pewnych substancji. Oczywiście nie każdy odczynnik można potraktować w ten sposób, dlatego funkcja podgrzewania jest dodawana tylko do niektórych modeli, co daje klientom możliwość wybrania potrzebnego sprzętu.

Dowiedz się więcej na http://equimed.com.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here