Polacy liderami płatności bezgotówkowych

Czy wiesz, że już co czwarty Polak codziennie bądź prawie codziennie dokonuje płatności bez użycia gotówki? Coraz częściej korzystamy z opcji płatności zbliżeniowych, pod tym względem jesteśmy europejskimi liderami. Okazuje się, że pozostali mieszkańcy Europy nie są w tak dużym stopniu zainteresowani nowoczesną technologią bankową, jak właśnie obywatele naszego kraju.

Wzrasta świadomość finansowa Polaków

To prawda, że terminale płatnicze są wykorzystywane z coraz większą częstotliwością w wyniku wzrastającej świadomości finansowej Polaków. O ile jeszcze do niedawna nie mieliśmy pełnego zaufania do banków, a pieniądze woleliśmy trzymać w portfelu, tak dzisiaj doskonale wiemy, że lokowanie środków finansowych na koncie jest najbezpieczniejsze.

Przekonaliśmy się też do płatności zbliżeniowych. Doceniamy przede wszystkim komfort, krótki czas obsługi i wygodę. Wiemy, że taka forma realizowania transakcji zakupowych jest też bezpieczna, bo przy zakupach do kwoty 50 złotych nie wykorzystujemy indywidualnego kodu PIN. Wyliczono również, że płatność zbliżeniowa skraca czas, jaki spędza się przy sklepowej kasie. Taka płatność następuje nawet trzy razy krócej niż przy wykorzystaniu gotówki.

Doceniamy innowacyjne rozwiązania

Co ciekawe, cenimy nie tylko nowoczesne rozwiązania, jakie dotyczą płatności przy użyciu karty płatniczej. Polacy plasują się w europejskiej czołówce, jeśli pod uwagę weźmiemy płatności realizowane innymi narzędziami. Coraz popularniejsze jest płacenie telefonem. Wystarczy specjalna aplikacja, adblock iphone i połączenie internetowe, dzięki któremu terminal płatniczy bezpośrednio połączy się z kontem bankowym klienta i pobierze automatycznie konkretną kwotę za zakupy. W czasach, w których dostęp do telefonu może mieć tylko jego posiadacz – znane są przecież blokady wykorzystujące nie tylko ciąg cyfr, ale też na przykład kod linii papilarnych, dzięki czemu niemożliwym staje się, by osoby trzecie miały do niego dostęp.

Czy dogonimy Szwecję?

Prognozy wskazują na to, że Polska już niedługo stanie się drugą Szwecją, jeśli pod uwagę weźmiemy popularność płatności bezgotówkowych. Tam terminale płatnicze już dawno zastąpiły fizyczny pieniądz. Co ciekawe, niektóre sklepy wręcz nie przyjmują gotówki. Kartą za to można zapłacić wszędzie, terminal płatniczy posiada nawet uliczny sprzedawca gazet. Miejmy nadzieję, że i w Polsce już niedługo gotówka wyjdzie całkowicie z obiegu. Technologia oferuje nam przecież pełne bezpieczeństwo i optymalny komfort w kwestii zarządzania własnymi finansami, warto więc z takich rozwiązań korzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here