Psycholog online a psycholog stacjonarny

Do tej pory profesjonalna psychoterapia zdecydowanie kojarzyła się z kozetką, relaksacyjną muzyką i osobistym kontaktem z terapeutą. Jednakże co stoi na przeszkodzie, by pacjent komfortowo rozsiadł się we własnym fotelu i nawiązał kontakt z terapeutą np. przez komunikator internetowy, albo wziął udział w nowocześnie zorganizowanym seminarium. Też się zastanawiasz, która opcja jest lepsza?

Czy bezpośredni kontakt z psychoterapeutą jest niezbędny?

Jeśli nie wyobrażasz sobie terapii bez seansu na skórzanej kozetce przy relaksującej muzyki, to zdecydowanie terapia stacjonarna jest dla Ciebie jedynym właściwym rozwiązaniem. Jeśli jednak cenisz sobie zacisze własnego domu i wiesz że w swoim fotelu poczujesz się bardziej komfortowo, to być może o wiele bardziej docenisz terapię przez Internet?

By skutecznie poradzić sobie z lękami, depresją czy innego rodzaju problemami natury psychicznej, nie potrzebujesz wcale bliskiego, bezpośredniego kontaktu z psychoterapeutą. Właściwie dla wielu osób psycholog przez Internet pozwala zbudować lepsze zaufanie i przy okazji odpowiednią atmosferę do zwierzeń. Internet zapewnia dzisiaj przecież nieograniczone możliwości w komunikacji społecznej, również w prowadzeniu terapii.

Czy terapia online jest tak samo skuteczna jak stacjonarna?

To chyba największy dylemat osób, które szukają dla siebie odpowiedniej terapii i zastanawiają się, czy wziąć udział w zajęciach online, albo mimo wszystko wybrać standardowy model terapii w gabinecie. Jednakże wbrew wszelkim stereotypom, to właśnie psychoterapeuta online może być bardziej pomocny. Dlaczego?

Po pierwsze nie musisz nigdzie dojeżdżać, dlatego zawsze zdążysz na sesję i nie odwołasz spotkania z powodu trudnych warunków na drodze, awarii samochodu czy zwyczajnie złego nastroju, który skutecznie przygwoździł Cię do własnego fotela. Po drugie stworzysz sobie taki klimat, jaki chcesz. W końcu zostajesz w swoim domu. Jeśli zweryfikujesz kadrę i sposoby prowadzenia zajęć, to będziesz mieć pewność, że również online oddajesz się w ręce doświadczonego terapeuty.

Czy dom to dobre miejsce na prowadzenie terapii?

Tutaj zdania są podzielone. I psychoterapia online nie przyniesie bowiem rezultatu, jeśli mąż będzie podsłuchiwać w drugim pokoju albo jeśli wpadające z dziesiątym pytaniem dziecko, przeszkodzi Ci w seansie. Dlatego wiele osób wciąż wybiera terapie stacjonarne, by zapewnić sobie lepsze warunki do rozmów.

Z drugiej strony nie każdy jednak ma tak swobodny dostęp do psychologa, np. jeśli mieszka w mniejszej miejscowości albo godziny urzędowania psychoterapeuty kolidują z czasem pracy. Wtedy zajęcia online są jedynym rozsądnym wyjściem. Warto jednak wtedy znaleźć dla siebie odpowiedni kąt. Możesz zorganizować sobie opiekę dla dzieci, np. u teściowej albo umówić się w takich godzinach, kiedy pozostali domownicy mają inne zajęcia – dzieci są w szkole, partner w pracy, czy na siłowni itd. Zyskasz wtedy spokój i pewność, że to co mówisz, przeznaczone jest tylko dla uszu terapeuty.

Webinarium i terapia poznawczo-behawioralna – czy to się sprawdza?

Psychoterapia wcale nie musi się więc opierać na indywidualnych spotkaniach. Świetną alternatywą są tutaj np. webinaria, czyli sympozja online, organizowane dla większej publiczności, w tym przypadku konkretnej grupy uczestników. Webinarium prowadzone jest przez doświadczonego specjalistę a podstawową metodą jest tutaj terapia poznawczo-behawioralna, która przynosi pożądane rezultaty również na terapii online.

To nowoczesny, a jednocześnie bardzo trafiony model prowadzenia terapii. Podczas seminarium nie musisz walczyć z własnymi blokadami otwierania się przed grupą. Masz świadomość, że nie Ty jeden borykasz się z danym problemem i co ważne przyjęte metody terapii poznawczo-behawioralnej również pozytywnie zadziałają podczas zajęć zdalnych.

Możesz wybrać np. kurs Elpis, w którym podczas ośmiu etapów uzyskasz wskazówki do poprawy nastroju czy przezwyciężania własnych lęków. Warto dodać, że to naukowo zweryfikowane metody, opracowane przy wsparciu doświadczonych specjalistów, przez co są tak samo skuteczne, jak zajęcia prowadzone stacjonarnie w gabinecie.

Więcej na temat kursu i metod rozwiązywania problemów natury psychicznej przez Internet znajdziesz na stronie: https://www.elpisonline.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here